דיני משפחה – ייפוי כוח מתמשך וצוואות

"עיקרון של כיבוד רצון המת הוא חלק ממורשת ישראל, והוא גם שעומד כאמור ביסודם של דיני הירושה. הצוואה הינה מצוותו האחרונה של המת, וההנחה הגלומה בה הינה כי היא מבטאת את רצונו האמיתי והמלא לאשר ייעשה בנכסיו לאחר מותו. [...] כיבוד רצונו של המת להורות מה ייעשה ברכושו הינו חלק מכבוד האדם שלו. לא בכדי נאמר: "רצונו של אדם הוא כבודו" (דנ"א 7818/00 יוסף אהרן נ' אמנון אהרוני).

צוואות וירושות
אנו סבורים שמטרתה העיקרית של הצוואה היא להסדיר את היחסים שבין היורשים לבין עצמם, ולמנוע מחלוקות עתידיות בין היורשים. צוואה שנערכה לפי כל הכללים המשפטיים, היא צוואה שתסדיר את היחסים בין היורשים, ותמנע סכסוכים בעת חלוקת העיזבון.

ייפוי כוח מתמשך

פעמים רבות אנחנו מתכננים את העתיד שלנו. אם זה בטווח הקצר (מגורים, משפחה וכדומה) ואם זה בטווח הארוך (פנסיה, ביטוחים למיניהם וכדומה). כעת, ישנו כלי חשוב מאוד, שכדאי שתכירו: ייפוי כוח מתמשך. 

המטרה של הכלי הזה, הוא להבטיח שאנחנו נוכל להגשים את הרצון שלנו, גם כשלא נוכל לדאוג לעצמנו. כיום, כל אחד מאיתנו יכול להחליט מיהו אותו אדם שאנחנו נותנים בו את האמון שידאג לצרכינו, ביום שאנחנו לא נוכל לדאוג לעצמנו. כך לדוגמה, נוכל להחליט באיזה מוסד נרצה להיות מטופלים; מי יחליט על הרכוש שלנו; ומתי ייפוי הכח המתמשך ייכנס לתוקף. בנוסף, ניתן למנות מספר מיופי כוח באותו עניין או בעניינים שונים. באופן כללי, מדובר במסמך גמיש מאוד, במסגרתו ניתן לתת כמעט כל הוראה עבור מיופה הכוח העתידי. מדובר ברפורמה של ממש – זוהי למעשה צוואתכם בחיים, פירוט רצונכם הברור כיצד תרצו להעביר ולחוות את שנותיכם האחרונות.

חשוב לציין שרק עורך דין, אשר עבר הסמכה מתאימה, רשאי לערוך ייפוי כח מתמשך.  

צוואות וירושות

תחום דיני המשפחה ככלל ותחום הצוואות הירושות בפרט הינו תחום רגיש במיוחד. רובנו מעדיפים שלא לדבר על המוות ועל הפרידה מהיקרים לנו ביותר. אף על פי כן, קיימת חשיבות רבה לרישום צוואה. למעשה, הצוואה היא מעין הסכם שתכליתו היא כפולה: התכלית האחת, היא להסדיר את היחסים שבין המצווה (הנפטר) לבין היורשים העתידיים. התכלית השנייה, היא להסדיר את היחסים בין היורשים לבין עצמם.

מטרתה העיקרית של הצוואה היא להסדיר את היחסים שבין היורשים לבין עצמם, ולמנוע מחלוקות עתידיות בין היורשים. צוואה שנערכה לפי כל הכללים המשפטיים, תמנע סכסוכים בעת חלוקת העיזבון. לפיכך, חשוב מאוד להבטיח שעורך דין מומחה לענייני ירושות יערוך את הצוואה. אדם אשר מעוניין לצוות מה ייעשה ברכשו לאחר פטירתו, מבקש, למעשה, להסדיר את היחסים בין יורשיו. וכך, למנוע סכסוכים ומחלוקות מיותרים בין האנשים היקרים לו. 

ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה

ההבדל העיקרי בין ייפוי כוח מתמשך, לבין צוואה, בא לידי ביטוי על ציר הזמן. ייפוי כח מתמשך, נכנס לתוקף בחייו של מייפה הכוח. המטרה של ייפוי הכח, היא לדאוג לטובתו, ולריחוותו, של מייפה הכוח. צוואה תיכנס לתורף עם פטירת המצווה. ומטרתה להסדיר את היחסים בין היורשים.