עוד הצלחה מסחררת למשרדנו! משרדנו ניצח בתביעה מורכבת שהוגשה נגד משרד הביטחון, בגלל הלם קרב (פוסט טראומה) שנגרמה לחייל צה"ל כתוצאה מהשירות הצבאי.

תכירו את עומר הלוי (שם בדוי), מלח הארץ, שהתגייס לשיריון, ופיקד על מחלקת טנקים במבצע צוק איתן. באחד מימי המלחמה, התפתח קרב עקוב מדם בפאתי עזה. במהלך חילופי האש, צה"ל ספג אבידות רבות, הטנק של עומר נפגע, והמפקד של עומר נפגע גם הוא. עומר נאלץ לקחת פיקוד – תחת אש. כדרכן של מלחמות, עומר נחשף למראות קשים של הרוגים ופצועים רבים. למרות הכול, עומר המשיך להילחם וחתר למגע "על אוטומט, כמו רובוט", כדי להכריע את הקרב ולהציל את חבריו. וכך אכן היה. במחיר כבד, עומר ניצח את הקרב בפאתי עזה. היה זה הקרב הראשון שבו נלחם עומר – וניצח. והקרב הזה, כך יתברר לימים, ישנה לנצח את חייו של עומר.

מאז אותו קרב בפאתי עזה, עומר נאלץ להילחם בקרב אחר. הסכנות שאליהם עומר נחשף, והחוויות הקשות שאותן חווה עומר במהלך צוק איתן, הותירו בו רושם נפשי עמוק, עד לעצם היום הזה. מוראות המלחמה חוזרים לעומר יום וליל, ופוגעים ביכולת שלו לנהל אורח חיים תקין. "לעיתים, אני חווה שוב את המראות הקשים, מריח את ריח הבשר החרוך, ריח העופרת, וצעקות הנפגעים שבים ועולים בתודעתי. אני חולם בהקיץ, ומדמיין שאני נמצא שוב ברצועת עזה. בלילות אני חולם סיוטים שבהם אני מרגיש כמי שנמצא שוב במלחמה".

וכאן משרדנו נכנס לתמונה. עומר הגיע אלינו כדי שננהל עבורו את התביעה מול משרד הביטחון. כשהוא הגיע אלינו, עומר סיפר בקושי רב ובכאב לב כיצד מוראות המלחמה שבים אליו במהלך חיי היומיום. מיד, בתיאום עם פסיכיאטרים מומחים הגשנו נגד משרד הביטחון תביעה, כדי שיכירו בנזק שנגרם לעומר כתוצאה מהשירות הצבאי.

תביעות על נזקים נפשיים שנגרמו כתוצאה מהשירות הצבאי, הן מהתביעות הקשות והמורכבות ביותר. הן דורשות הבנה ושליטה בתחומים רפואיים ומשפטיים כאחד: הבנה בנפש האדם, ובגורמים שעשויים להוביל להתפרצות של הלם קרב; וכמובן, שליטה בכללים הראייתיים שבאמצעותם ניתן להוכיח את כל זה. התביעות האלה קשות עוד יותר, בגלל שמשרד הביטחון לא ממהר, בלשון המעטה, להכיר בחיילים כנפגעי פוסט טראומה.

לכל אורך הדרך שמנו לנגד עיננו את משאלתו של עומר: "אני רוצה שצה"ל ייקח אחריות על מה שקרה לי. אני נלחמתי בשביל המדינה, ועכשיו אני מבקש שאתם תילחמו בשבילי". כך, במילים פשוטות שקורעות את הלב, עומר ביקש מאיתנו את המובן מאליו.

לשמחתנו, המשאלה של עומר התגשמה, וגם בקרב הזה – עומר ניצח. בתוך פחות משנה (זמן שיא בתביעות מהסוג הזה), אנחנו ניצחנו, ומדינת ישראל הכירה בכך שהלם הקרב נגרם לעומר כתוצאה מאותו קרב בפאתי עזה.

משרדנו גאה על הזכות שנפלה בחלקו לייצג חיילים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי, ומודה לכולכם, לקוחות יקרים שלנו, על האמון הטוב שאתם נותנים בנו, כל פעם מחדש.