עוד הצלחה למשרדנו – והפעם, תביעה מורכבת מאוד בתחום המקרקעין!

סיפור המעשה מתחיל לפני למעלה מ-60 שנים. על חלקת אדמה בגודל של כ-800 מ"ר, נבנה בית דו משפחתי.

בין שתי הדירות ישנו קו גבול שחילק את המגרש שעליו נבנו שתי הדירות. כך שבמשך למעלה מ- 60 שנים חולקה החלקה בהתאם לקו הגבול ההיסטורי, כשכל דירה "סיפחה" אליה את הגינה שבחלקה.

מקץ 60 שנים, התברר שקו הגבול אינו עובר באמצע החלקה, אלא כמה מטרים סמוך למרכז החלקה. כתוצאה מהסטיה הזו, השטח של אחת הדירות היה גדול בכ-80 מטרים, מהשטח של הדירה האחרת.

נגד הדירה שמחזיקה בשטח גדול יותר הוגשה תביעה, במטרה להזיז את הגבול, ולאזן מחדש את השטחים שמחזיקה כל דירה. וכאן משרדנו נכנס לתמונה. אנחנו ייצגנו את הדירה שמחזיקה בשטח גדול יותר, ולא הסכמנו להזזה של קו הגבול, כי הזזה כזו תגרום לסיפוח שטח גדול ומשמעותי, אל דירת השכנים, אשר יגרום להריסת הגינה הקדמית של הלקוחות שלנו.

מה היו הנימוקים שלנו? בחמש מילים: "רישיון בלתי הדיר לשימוש במקרקעין". מה זה אומר? מי שמחזיק שטח במשך עשרות שנים, בהסכמת השכנים, והוא מסתמך על השטח הזה – אזי הוא יהיה זכאי לזכויות באותו השטח. האתגר היה להראות שהשכנים אכן הסכימו – הסכמה שניתנה בעל פה והסכמה שניתנה בהתנהגות – למיקומו של קו הגבול. בנוסף טענו, שלפי נתוני הטאבו, השטח שבמחלוקת הוא שטח משותף, ולכן כל הזזה של הגבול תגרום לסיפוח לא חוקי.

אתם בטח יכולים לנחש מה בית המשפט קבע.
בפסק הדין נפסק שאסור להזיז את הגבול, כי אין כל עילה משפטית להזזת קו הגבול. הטענה הבסיסית שלנו, שהשטח שמחלוקת הוא שטח משותף – התקבלה גם היא.

אמרתם מקרקעין, אמרתם שחר, חן – עו"ד ומגשרים